Hałasy, Muszelki i Skoczki - czym charakteryzują się krzesła z czasów PRL?

Hałasy, Muszelki i Skoczki to nazwy popularnych modeli krzeseł produkowanych w Polsce w czasach PRL-u. Każde z nich charakteryzowało się swoim unikalnym designem i funkcjonalnością, a ich nazwy często nawiązywały do kształtów czy właściwości konstrukcji. Współcześnie te ikony polskiego wzornictwa przeżywają swój renesans, będąc inspiracją dla współczesnych projektantów oraz pożądanym towarem na rynku staroci.

Hałas – krzesło z metalowymi nogami

Krzesło Hałas, znane również jako „krzesło z metalowymi nogami”, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł z czasów PRL-u. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje podczas przesuwania po podłodze. Krzesło to było niezwykle popularne w polskich domach ze względu na swoją prostotę, wygodę i trwałość.

Krzesło Hałas wykonane było z drewnianego siedziska i oparcia oraz metalowego stelaża, co sprawiało, że było także stosunkowo lekkie i łatwe w przenoszeniu. Choć dzisiaj rzadziej spotykane, to wciąż można je znaleźć na aukcjach internetowych czy w antykwariatach.

Muszelka  projekt Tadeusza Ciesielskiego

Krzesło Muszelka to kolejny kultowy mebel z okresu PRL, którego design opracował Tadeusz Ciesielski. Jak sama nazwa wskazuje, siedzisko i oparcie tego krzesła przypominają muszlę. Jego konstrukcja oparta jest na drewnianym stelażu, a siedzisko i oparcie wykonane są z laminowanej sklejki. Muszelka cieszyła się dużą popularnością zarówno w domach prywatnych, jak i w instytucjach publicznych, takich jak szkoły czy biura. Obecnie jest cenionym eksponatem w muzeach designu oraz inspiracją dla współczesnych projektantów wnętrz.

Skoczek  klasyk polskiego wzornictwa

Krzesło Skoczek to kolejny przedstawiciel klasyki polskiego wzornictwa z czasów PRL. Jego konstrukcja oparta jest na metalowym stelażu, który umożliwia składanie krzesła (stąd też jego nazwa). Siedzisko i oparcie wykonane są z drewna lub sklejki, a całość charakteryzuje się prostotą formy oraz funkcjonalnością. Jako że Skoczek był popularnym elementem wyposażenia mieszkań, często bywał także wykorzystywany w ogrodzie czy na działce. Współcześnie stanowi ciekawy akcent retro we wnętrzach, szczególnie tych urządzonych w stylu vintage.

By Punto

Punto.org.pl to ogólnotematyczny portal internetowy, łączący różnorodne tematy w jednym miejscu. Dostarczamy rzetelne informacje i inspirujące treści na wszelkie tematy, tworząc forum dla nieustannie uczących się czytelników. Nasz zespół ekspertów dba o to, by nasze treści były zawsze aktualne i wartościowe. Odkrywaj świat wiedzy z nami na Punto.org.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *