Nadchodzące wydarzenia:

W najbliższym czasie nie ma żadnych wydarzeń.

Nowi użytkownicy

Drzwi w mk2 / mk2 FL - wymiana ogranicznika [Emes]

Sprawa bardzo prosta, a nawet przyjemna. Aż serce się cieszy, kiedy widzimy, że coś naprawialiśmy własnymi rękoma. I co najważniejsze! Działa

Co potrzebujemy?
Naturalnie sprawnego nowego ogranicznika drzwi. Gdzie takie coś kupić? Najlepszym krokiem, o ile nie jedynym, jest udanie się do najbliższego serwisu fiata. Jeśli mamy szczęście zakupimy go od razu, jeśli nie, zamówimy. Jednak to jest towar na tyle fluktuacyjny, iż nie powinno go brakować w miejscowym magazynie.

Oto numery katalogowe oryginalnej części:

Cięgno (ogranicznik) drzwi dla modelu 3-drzwiowego: 46740089
Cięgno drzwi przednich dla modelu 5-drzwiowego: 46530599
Cięgno drzwi tylnich: 46537454

Koszt jednostkowy opiewa w okolicach 30 zł.

Warto też sprawdzić przed opuszczeniem sklepu serwisowego, w jakim stanie znajduje się sworzeń łączący nasze cięgno z łożyskiem, czyli uchwytem przymocowanym do ramy błotnika.

Numer katalogowy to: 46556533, a cena koło 13 zł.

Do wymiany ogranicznika potrzebujemy następujących narzędzi:

wkrętak krzyżykowy
wkrętak płaski
klucz imbusowy 5mm
klucz imbusowy 6mm
zwykły klucz 10mm
nożyk
klej polimerowy, butaprem lub podobny.

Pierwszym krokiem jest demontaż tapicerki. A więc zabieramy się za odkręcanie uchwytu przy klamce wewnętrznej. Do odkręcenia mamy trzy śruby imbusowe 5mm. Uprzednio płaskim śrubokrętem ostrożnie zdejmujemy jedną zaślepkę.
Uwaga! Materiał z którego zrobiony jest uchwyt jak i pozostałe plastikowe elementy drzwi jest bardzo podatny na wszelakiego rodzaju zarysowania. Jeśli niechcący zrobimy jakiś zadzior, to niestety już po nas.

Po uchwycie przychodzi czas na półeczkę dolną wraz z głośnikiem. Tutaj potrzebny jest nam również płaski wkrętak do podważenia 2 zaślepek i śrubokręt krzyżykowy do odkręcenia w sumie 10 śrubek + tych od głośników, czyli jeszcze 3.

Delikatnie wyjmujemy głośniczek, a następnie zdejmujemy osłonkę okalającą drążek wewnętrznego zamka znajdującą się przy szybie.
Tapicerkę możemy powolutku unieść od spodu w górę, jednak dopiero po delikatnym podważeniu plastikowej listwy przy szybie, pod którą znajdują się metalowe ząbki wbite w okładzinę i po kilku ruchach owym obiciem, możemy w końcu odetchnąć z ulgą. Tapicerka wyskoczyła.

Uwaga! Unosząc tapicerkę do góry napotykamy na jeden wcisk plastikowy mieszczący się u dołu po prawej stronie drzwi. Da się go wyciągnąć bez jego uszkadzania.

Kolejnym krokiem jest odklejenie bądź nacięcie nożykiem maty wygłuszającej od lewej strony drzwi. Tyle na ile uznamy, że to konieczne.

Teraz możemy zabrać się za demontaż ogranicznika.
Otwieramy drzwi maksymalnie jak się da. Najpierw odkręcamy kluczem 10mm nakrętkę od sworznia łączącego łapkę ogranicznika z uchwytem. Następnie wybijamy delikatnie sworzeń tymże kluczem, ewentualnie młotkiem lub kamieniem
Po wyjęciu sworznia odkręcamy dwie śruby od strony zewnętrznej kluczem imbusowym 6 mm.

Wkładamy rękę w uprzednio wycięte miejsce w macie na drzwiach i wyjmujemy odkręcony ogranicznik. Od przodu zapewne odpadnie mam gumowa uszczelka z której wystaje łapka ogranicznika. Cięgno najłatwiej jest wyjąć przez otwór głośnikowy.


W tym miejscu połowę roboty mamy za sobą.
Bierzemy teraz nowy ogranicznik i tymi samymi otworami wkładamy go w miejsce starego. Nakładamy od zewnątrz uszczelkę i dość mocno przykręcamy dwoma śrubami. Następnie mocujemy sworzeń.
Uwaga! Nie przykręcajmy wszystkiego na chama. Wszystkie śruby imbusowe są wykonane z bardzo słabego materiału i łatwo wyszczerbić główkę.


Teraz wszystko idzie jakby szybciej. Klejem podklejamy odklejoną matę i jak zauważyliśmy wcześniej kawałek plastiku z prawej strony drzwi, który służy jako wzmocnienie. Jednak zanim naniesiemy klej musimy z powrotem wcisnąć osłonkę przy drążku od zamka na samej górze. Przyznam szczerze, że jest to w sumie najtrudniejsza czynność, albowiem trzeba utrafić w tulejkę znajdującą się pod spodem.
Po wciśnięciu tapicerki pod listwę przy szybie i jej ułożeniu możemy zabrać się za wkręcanie śrubek, montaż głośnika i uchwytu przy klamce.

Ostatnią rzeczą jaka nam pozostała jest pozbieranie wszystkich narzędzi i odniesienie ich na miejsce skąd wcześniej je zabraliśmy

W ten sposób zaoszczędziliśmy 30-40 zł, jakie wziąłby od nas serwis za taką usługę.

Życzę powodzenia i dziękuję za miłe spędzenie ostatnich 10 minut

Your rating: Brak Average: 3.9 (13 votes)